Jag började min bana som datoranvändare med Commodore 64 nångång kring sommaren -86.
Satt och skrev in rader från ”Commodore 64 Användarmanual” i stil med
10 PRINT"OLOF" 20 GOTO10 RUN OLOFOLOFOLOFOLOFOLOFOLOFOLOFOLOF OLOFOLOFOLOFOLOFOLOFOLOFOLOFOLOF OLOFOLOFOLOFOLOFOLOFOLOFOLOFOLOF OLOFOLOFOLOFOLOFOLOFOLOFOLOFOLOF .. osv
Vilka tider! I alla fall har någon vänlig själ som att döma av hans youtube-avatar är från Japan laddat upp och fandomiserat en radda med favoritspel till den kära 64:an. Tänkte ge ett smakprov nedan på vad jag gillade i spel men kanske framförallt musikväg till denna revolutionerande hemdator.
Just battleships, den i mitten, har en riktigt ”hitlåt” tycker jag. Brorsan, som lirat gitarr minst lika mycket som jag hackat på tangentbord, har gjort en cover på denna, också på youtube:
Taggar: nostalgi, commodore64, c64, musik, youtube
Remixen var ju ganska bra. Dock finns det inget i retro-dataspelsbranchen som slår Intromusiken till Bubble Bobble. När de två vännerna (bröderna) Bub och Bob ska ge sig ut på äventyr:
Markus – jepp den inledningen står högt i kurs 🙂
Får jag tipsa om en remake av Bubble Bobble som en nätbekant skrivit? Har inte testat själv ännu men det lär vara asskoj:
http://www.opentk.com/node/1055
”Bubble Team” heter det och är än så länge en Release Candidate (inte släppt) men alltså väldigt nära inpå. Open Source gissar jag men har inte kollat detaljerna.
Kräver .NET Framework – men den komponenten har WindowsXP SP2 installerat automatiskt i flera år så det borde du ha redan. Annars får du upp något felmeddelande ”.NET Framework missing” och en länk till att ladda ned det.
Men jag måste erkänna att musiken till Bubble Bobble blir lite jobbig efter ett par timmars spel. Introt kan jag dock fortfarande lyssna på igen och igen. 🙂
Tack för tipset om “Bubble Team”, det såg väldigt snyggt ut. Dock lyckas jag bara krascha spelet på min burk (en helt ordinär PC). Jag får hålla koll på när RC2 dyker upp…
Markus – angående Bubble Team behöver du ha OpenAL installerat på datorn. Det kan vara det som är problemet:
http://connect.creativelabs.com/openal/Downloads/oalinst.zip
(Open AL står för Open Audio Library och motsvarar OpenGL för ljud istället för grafik! OpenGL = Open Graphics Library)
Ojdå .. har jag missat denna blogg posten helt och hållet.
Jo jag måste erkänna att jag har köpt en ”joystick” till usb adapter bara får att kunna spela detta gamla spelet!
Det finns lite enstaka små företag som gjort en uppsättning av gamla joystickar med usb koppling och/eller lämpliga adaptrar – finns också kretscheman för att göra adaptrar själv på nätet btw.
Själv köpte jag en adapter på retrousb.com.
Ack, ljuva tid! *tindrar med ögonen*
Om du tycker om Remixar av gamla klassiker av den här typen så hoppas jag du inte missat Jogeir Liljedahls Galway is God samt Carlo Demichelis version av Rob Hubbards Human Race IV. Blir liksom inte bättre än så! 🙂
Tack för nostalgitrippen!